Tisztelt Ügyfelünk!

Immáron több mint három évtizede a bankközi kamatlábak (IBOR) a globális pénzügyi ágazat napi üzletmenetének és a legfontosabb referencia-kamatlábaknak a sarokkövei. Ezek voltak a kiinduló alapjai a származtatott ügyletektől kezdve a hiteleken át az értékpapírok árazásáig jelentős számú banki terméknek. Most azonban elérkezett az idő, hogy búcsút mondjunk a bankközi kamatlábak régi rendszerének.

Mik voltak a módosulás előzményei?

2013-ben a G20-ak kormányai megbízást adtak a rendszer felülvizsgálatára és reformjára. Ennek részeként egy új rendszert akartak kialakítani az átláthatóság, a méltányosság és a piacok hatékonyságának javítása céljából, amelynek eredményeképpen az Európai Unió egy új, kötelező erejű jogszabályt (rendeletet) fogadott el a referencia-kamatlábak számításának módszertanáról.

2017-ben az Egyesült Királyság pénzügyi magatartási hatósága (FCA) úgy határozott, hogy a továbbiakban nem kívánja meg a bankoktól, hogy 2021 után LIBOR árfolyamokat jegyezzenek, ugyanis azok az új EU rendeletnek már nem felelnek meg. A lépés az ágazat egészére kiterjedő új benchmark-ok megalkotását tette szükségessé.

A Financial Stability Board (Pénzügyi Stabilitási Tanács, FSB), a globális pénzügyi rendszer működését vizsgáló nemzetközi szerv ajánlásai alapján az egyes államok nemzeti bizottságokat hoztak létre új kamatlábrendszerek kialakítására.

A valutaövezetek széles köre az ehhez kapcsolódó rendszerek felülvizsgálatán dolgozott és 2022-től kezdődően kialakították új referencia kamatlábak körét ill. meghatározták azok bevezetésének formáját és menetrendjét.

Ez praktikusan annyit jelent, hogy 2022. januártól kezdődően az IBOR-okat és más fontos referencia-kamatlábakat úgynevezett kockázatmentes kamatlábak (RFR-ek) váltják fel. Az Európai Bizottság elfogadta továbbá 2021. október 14-én a Svájci Frank LIBOR ill. 2021. október 21-én az Euro Overnight helyettesítésére vonatkozó jogszabályokat.

Az IBOR-okról RFR-ekre történő átállás és az ezzel összefüggő változások a fixálás során a pénzügyi termékek széles körét érinti.

Melyek a 2022. január 1-jétől érintett korábbi és új referencia-kamatlábak?

Mit jelent ez Önökre nézve?

A szabályozási elvárásnak megfelelően a pénzügyi ágazat 2021 végén megszünteti az IBOR alapú referencia-kamatok használatát. Ennek megfelelően Bankunk az alábbi intézkedéseket tette ill. teszi:

- 2020 decemberében módosítottuk Üzletszabályzatunk 6.4 pontját, (www.commerzbank.hu Üzletszabályzat menüpont alatt találhatják az erre vonatkozó dokumentumot), amely a kieső kamatlábakra vonatkozó szabályozásnak megfelelően rendezi a jövőben alkalmazandó referencia kamatlábak alkalmazását.

- 2022. január 1-től kezdődően a fent felsorolt kamatlábakhoz kapcsolódó hitelei ill. látraszóló kamatai vonatkozásában már az új referencia kamatbázisok kerülnek alkalmazásra.

- Amennyiben nem kerül kötelezően alkalmazandó jogszabály kibocsátásra, akkor az Üzletszabályzatunk hivatkozott pontja szerint járunk el. A fentiek kapcsán az Önök részéről teendő nincs.

Amennyiben a fentiekkel kapcsolatban Önöknek bármilyen észrevételük, kérdésük van, kérjük, legyenek kedvesek ezt írásban kapcsolattartójának jelezni.

Üdvözlettel

Commerzbank Zrt.